FANDOM


גאג'ה אבולושן - כרטיס החלטה

Gevoloution

מקורות קפה טחון ופודים
לחץ הפעלה 15 בר
דוד נשלף לא
מאגר מים חיצוני כן
בקרת קיטור ברז
השורה התחתונה:

מומלצת, אבל לקהל היעד בלבד

הערות/מידע נוסף:


גאג'ה אבולושן היא מכונת אספרסו ביתית קומפקטית ובעלת עיצוב מודרני. היא עשויה אמנם ברובה מפלסטיק, אך רכיביה הפנימיים הם ברמה גבוהה ועם מעט מיומנות ניתן להוציא ממנה קפה טוב.

טובה לזוגיותלעריכה

האבולושן הקומפקטית ובעלת העיצוב המודרני מתאימה במיוחד לזוגות שאוהבים לתחזק את הזוגיות שלהם בעזרת קפוצ'ינו טוב בשבת בבוקר, או לרווקים שמתכוונים (גם) לזה כשהם מזמינים לעלות אליהם לקפה. אמנם אין שום בעיה להכין באמצעות האבולושן גם הרבה יותר משתי כוסות של קפוצ'ינו אבל העובדה שכל זוג כוסות מקבל טיפול זוגי מיוחד, כמו גם אלמנטים רבים בעיצוב המכונה ובאופן ההפעלה שלה משדרים שהמעצבים שלה בגאג'יה חשבו "זוגיות".

כמו בכל הדגמים הביתיים של גאג'ה, כפית הפילטר מותאמת להכנת שתי כוסות בו זמנית והאבזור הסטנדרטי כולל שתי מסננות - אחת המתאימה למידה אחת של קפה ולפודים (בעיקר לפודים למעשה. בגאג'ה חשבו זוגיות, כאמור...), ואחת המתאימה לשתי מידות של קפה.

הפעלהלעריכה

הפעלת המכונה נעשית באמצעות שלושה כפתורים וברז לשליטה בעוצמת הקיטור. יש לחמם את המכונה, לשים קפה טחון בסלסילה המיועדת לכך ול"הוריד" את מנת האספרסו. להקצפת חלב ישנו צינור קיטור בעל לחץ סביר. הפריט המיוחד ביותר באבולושן מבחינה עיצובית הוא מאגר המים החיצוני המעוגל שעשוי מפלסטיק שקוף ונשלף הצידה בצורה שמקלה מאוד על הוספת המים.

"קל מאוד להפעיל את האבולושן. אבל אם אתם רוצים להוציא ממנה את המיטב, תצטרכו להתאמץ קצת."

קל מאוד להפעיל את האבולושן. אבל אם אתם רוצים להוציא ממנה את המיטב, תצטרכו להתאמץ קצת. זה אומר שתצטרכו לקרוא את הוראות ההפעלה ולפעול לפיהן, לבחור בקפידה את תערובת הקפה שאתם משתמשים בהן (ראו רשימה של סוגי קפה מומלצים). ולרכוש מיומנות בהקצפה נכונה של חלב. האבולשן אינה מכונה סלחנית, אבל שימוש מיומן בה מניב תוצאות טובות מאוד.יתרונות וחסרונותלעריכה

היתרון הבולט ביותר של האבולושן נובע מהשילוב של העיצוב המודרני מצד אחד ואופן ההכנה המסורתי של הקפה מצד שני. מה שמתקבל מהשילוב הזה הוא מכונה שמאפשרת הכנת מגוון גדול של משקאות אספרסו באיכות טובה. בגלל שאף אחד משלבי ההכנה איננו אוטומטי, למפעיל יש שליטה מלאה על כל שלבי ההכנה, מה שאומר שהקפה שהכנתם הוא הקפה "שלכם". אבל היתרון הזה עשוי להפוך לחיסרון. אם אינכם מיומנים מספיק בהכנת משקאות אספרסו, ואין לכם סבלנות ללמוד ולהשתפר, האבולושן היא לא מכונת האספרסו בשבילכם.

חסרונות נוספים של האבלושן נובעים מהפשרות שגאג'ה נאלצו לעשות כדי לדחוס מכונת אספרסו מקצועית לתוך מימדים (ומחיר) של מכונה ביתית. במכונת אספרסו מקצועית, קיים דוד הרתחה גדול יחסית ובוכנה נוספת המשמשת לדחיסת הקיטור. באבולושן הדוד הקטן משמש גם כמדחס, בעזרת משאבה השואבת את המים מהמאגר החיצוני. המשאבה היא רעשנית, ושיטת הפעולה הזאת גם כרוכה בבזבוז ניכר של מים. פשרה נוספת היא השימוש הנרחב בחלקי פלסטיק שעמידותם לאורך זמן מוטלת בספק. חסרון נוסף במכונה הוא שדוד המיים שלה עשוי מאלומיניום (דודים של מכונות יקרות יותר עשויים מנירוסטה או פליז) הרגיש יותר לקורוזיה.

אז לקנות או לא?לעריכה

האם האבולושן היא קניה כדאית? ובכן, בהשוואה למכונות אספרסו אחרות באותו סדר גודל של מחיר, היא בהחלט מתבלטת לטובה. למרות חסרונותיה, האבולושן היא קודם כל גאג'ה - מאובזרת, מעוצבת ואיכותית יחסית למחירה. מצד שני, היא מתאימה לקהל יעד מאוד ספציפי של אנשים שרואים בהכנה ושתיה של אספרסו בבית משהו ששווה את המאמץ.

טיפים לשימושלעריכה

  • מומלץ מאוד להוסיף עוד כמה עשרות שקלים ולקנות פנרלו משופר שמקל מאוד על הקצפת החלב והוא גם הרבה פחות עדין ושביר משרוול הטפלון הפשוט שמגיע עם המכונה.
  • על מנת למנוע ריח של קפה "שרוף" עקב השתחררות עודפי קיטור מפית האספרסו בזמן הרתחת המים לטמפרטורה של הקצפת החלב, מומלץ להסיר את כפית הקפה עם התערובת המשומשת מהפיה, לפני שלוחצים על כפתור הרתחת המים לטמפרטורת הקצפה.


סוגי קפה מומלציםלעריכה

סוגי קפה (לאספרסו) שנוסו בהצלחה עם האבולושן:

שם יצרן גודל גרגר (מיקרון)
תערובת אנג'לו מיו אילנ'ס 3.1
קולומביאני "מסחר הוגן" אילנ'ס 3.1
תערובת טוסקאנה ארקפה 3.2