FANDOM


מאזדה 3 - כרטיס החלטה

Mazda3

תצורה סדאן 4 דלתות
הצ'בק 5 דלתות
מנוע בנזין 1600,2000
תיבת הילוכים אקטיבמאטיק
אבזור סטנדרטי ח"ח/נ"מ/4 כריות אוויר
השורה התחתונה:

יפנומטית טובה וקצת יותר מזה

הערות/מידע נוסף:


מאזדה 3 היא אחת המכוניות הפופולריות ביותר בכבישי ארצנו, והנפוצה ביותר בקבוצת היפניות-1600-אוטמטי. לא בטוח שהסיבה לכך אינה אלא עיסקאות הליסינג של היבואן, אם כי בדגמי 2006 ומעלה ניכר שיפור שהופך את ה-3 ליותר אטרקטיבית גם לקנייה פרטית.

ססססדרלעריכה

נתחיל מהסוף. המאזדה 3 היא מכונית טובה יחסית למה שניתן לצפות למכוניות בקבוצתה. אין לה חסרונות משמעותיים מלבד שדה ראייה בעייתי מאחור, היא אמינה, בטיחותית ודי נוחה לנהיגה. אין פלא שהיא אהודה מאוד על חברות ההשכרה והליסינג, דבר שהופך אותה לעוד יותר כדאית גם לקנייה פרטית בגלל שכמכונית נפוצה היא נהנת משוק טוב ומשפע של מוסכים שיודעים לטפל בה.

מצד שני,

"מי שמצפה שהמכונית שלו תהיה יותר מאשר דרך לעבור בשלום את הפקקים בדרך לעבודה וחזרה ואולי גם לקחת את המשפחה לטיול בסוף שבוע, עשוי להתאכזב קצת. קשה לשים את האצבע על הסיבה המדוייקת, אבל ה-3 לא לגמרי מקיימת את מה שמבטיחות הפרסומות של מאזדה."

מי שמצפה שהמכונית שלו תהיה יותר מאשר דרך לעבור בשלום את הפקקים בדרך לעבודה וחזרה ואולי גם לקחת את המשפחה לטיול בסוף שבוע, עשוי להתאכזב קצת. קשה לשים את האצבע על הסיבה המדוייקת, אבל ה-3 לא לגמרי מקיימת את מה שמבטיחות הפרסומות של מאזדה. אולי זה המנוע המעט אנמי וחלוקת ההילוכים בגיר האוטומטי (יש גם טיפטרוניק, אבל הוא לא מביא לשינוי משמעותי בהתנהגות המכונית), שגורמים לכך שה-3 מגיבה לאט ללחיצה על דוושת הגאז במיוחד כשהיא עמוסה, ואלי זה גם העיצוב הפנימי המצועצע לטענת רבים, עם תאורת המחוונים בצבע פלאזמה אדום והצינורות שבתוכם נמצאים המחוונים העיקריים. עוד אלמנט שיכול לעצבן לא מעט נהגים הוא האופן שבו שולבה מערכת הסטראו המקורית לתוך הפאנל של המכונית, מה שגורם לכך שהחלפה של המערכת המקורית במערכת אחרת תראה תמיד כמו טלאי מכוער.

ראוי לציין שבדגמי 2006 ומעלה ניכר שיפור בכל הנוגע לאמור למעלה, מלבד בעניין מערכת הסטראו. המתלים הקדמים הוקשו וחלוקת ההילוכים שונתה מעט והדבר ניכר היטב בביצועי הרכב. אפילו הביקורת על מראה לוח המחוונים נקלטה כנראה במאזדה - העיצוב הכללי נשאר כשהיה אבל לתצוגה הראשית נוסף רקע בצבע כחלחל פוספור שמשפר מאוד את המראה הכללי. לאחרונה הגיעו לארץ דגמים חדשים של ה-3 האמורים להיות משופרים אף יותר. נשמח אם תעדכנו דף זה לגביהם.

ביצועים והתנהגות כבישלעריכה

בסך הכל התנהגות הכביש של המאזדה 3 היא טובה אך לא מלהיבה. בתנאי נסיעה רגילים, נוחות הנהיגה היא סבירה למרות שיכוך לא מספק של המתלים. אחיזת הכביש היא טובה מאוד, בעיקר בגלל מיקומו של הסרן האחורי ממש בקצה המרכב, דבר שתורם לרמת הבטיחות הגובהה באופן כללי של המאזדה-3. מצד שני, את ה-"זום-זום" המובטח בפרסומות של מאזדה קשה למצוא. התגובה ללחיצה על דוושת הגאז היא איטית, בעיקר כאשר הרכב כבד, והשיכוך הבינוני של המתלים מורגש היטב בזמן האצה. אמנם נכון שללא נוסעים במושב האחורי התנהגות הרכב נעשית מעט יותר דינאמית אבל עדיין, באופן כללי, חווית הנהיגה ב-3 משדרת תחושה של מכונית העונה היטב על הדרישות ממנה כמכונית משפחתית אבל לא הרבה יותר מזה.

אבזור ובטיחותלעריכה

המאזדה-3 מגיעה ב-5 דגמים. שלושה דגמי סדאן (אקטיב וקומפורט עם מנוע בנפח 1600 סמ"ק וספיריט עם מנוע 2000 סמ"ק), וכן דגמי האצ'בק 5 דלתות של הקומפורט והאקטיב). רמת האיבזור והבטיחות הבסיסית ביותר, זו של האקטיב שהיא גם הדגם המצוי בדרך כלל אצל חברות הליסינג היא יותר מסבירה וכוללת שתי כריות אוויר, כוונון גובה של המושבים, מערכת בקרת אקלים ומערכת סטראו אינטגרלית. בדגמי הקומפורט והספיריט קיים אבזור נוסף כמו כריות אוויר צדיות ווילונות אוויר, כוונון לקשיות משענת הגב ועוד. מבחינת הסגנון העיצובי, ובכן כאן קשה להגיע לידי קביעה חד משמעית. מצד אחד העיצוב החיצוני של ה-3 הוא אחד היותר מוצלחים בקבוצה, אבל מצד שני, עיצוב הפנים מעורר מחלוקת. יש כאלה שאוהבים אותו ויש כאלה שטוענים שהוא מצועצע.

מבחינת בטיחות, המאזדה-3 היא אחת המכוניות הטובות ביותר בשוק כיום. המאזדה 3 מצויידים היטב מבחינה בטיחותית. עיצוב המרכב מבטיח הגנה טובה מאוד לנוסעים בשעת תאונה ומקטין את הנזק בעת פגיעה בהולכי רגל, והתכנון הפנימי כולל את כל הנדרש בכדי לצמצם פגיעות אפשריות בנוסעים, כמו למשל 4 כריות אוויר, הגה קורס ודוושת בלם קורסת. הפגם הבטיחותי היחיד שניתן למצוא במאזדה-3 הוא כאמור עיצוב החלק האחורי של המכונית. כמו בדגמי ה-F של הדור הקודם של מאזדה, גם כאן שדה הראיה מאחור לקוי, וה-"זנב" הישר והגבוה מגדיל את הסיכון בפגיעה בהולכי רגל, בעיקר ילדים. לכן מומלץ ביותר להתקין בכל מאזדה 3 "חיישני רוורס"

צריכת דלק ואמינותלעריכה

היות ומדובר בדגם חדש יחסית, קשה להעריך מה תהיה האמינות שלו לאורך שנים, אבל מנסיון של 3 שנים עם מאזדה 3 בשימוש שיגרתי (כ-15000 ק"מ בשנה שרובם נסיעות לעבודה) אפשר להצביע על אמינות טובה מאוד. תרומת לכך העובדה שעלות הטיפולים במאזדה היא סבירה (בעיקר בגלל שפע המוסכים שיודעים לטפל בה). צריכת הדלק גם היא בסדר (בערך 1:10 בנסיעה משולבת).

לסיכוםלעריכה

אם מציעים לכם בליסינג, קחו. למה לא? אבל האם לקנות? ובכן אם אתם מחפשים רכב משפחתי אמין ונוח, אין סיבה שלא. אבל למי שמחפש התנהגות כביש מלהיבה ודינאמית באמת (עד כמה שניתן לצפות ממכוניות מסוג זה), כדאי לחשוב על אופציות אחרות כמו הונדה סיביק למשל.

לינקים שימושייםלעריכה