FANDOM


כללי האי-פירסום של קניקי נועדו להשגת שתי מטרות:

 1. לאפשר בנייה של תכנים המהווים מדריך אובייקטיבי ומהימן המאפשר לקוראים לקבל החלטות צרכניות נכונות יותר.
 2. לעזור לנו למנוע מגורמים אינטרסנטיים לנצל את קניקי כבמה לתכנים פירסומיים, ולו באופן סמוי.

על מנת להשיג מטרות אלה, עלינו להקפיד ולשמור על מספר כללים פשוטים, ולתקן תכנים שיחרגו מכללים אלו. שימו לב גם שהעיצוב הפשוט והצנוע במתכוון של קניקי, נועד להוות מעין מסגרת לשמירה על כללים אלו.

כללי האי פירסוםלעריכה

התכנים בקניקי אינם תכנים פרסומיים אלא מידע צרכני שמטרתו לאפשר החלטות צרכניות טובות יותר. תכנים החורגים במובהק מכלל זה ישונו או יימחקו ללא אזהרה מוקדמת. בפרט הכוונה לתכנים אשר:

 • מובאים במפורש ובגלוי מטעם גורם מסחרי כלשהוא על מנת לעודד קנייה של מוצריו או שרותיו, או להציג באור שלילי מוצרים או שרותים של מתחריו
 • מכילים ביטויים קיצוניים לשלילה או לחיוב
 • מציגים מחירים של מוצרים או שרותים, או מידע מנחה על מבצעי הנחות וכדומה

מקרים גבוליים או שנויים במחלוקת יידנו במסגרת דפי השיחה של הדפים הרלוונטיים במטרה להגיע לפיתרון מוסכם. כמו כן, ייערכו במקרה הצורך הצבעות מחיקה או מיזוג.

הגנה על סמלים מסחרייםלעריכה

מעבר לשמירה על זכויות יוצרים בהתאם לתנאי רישיון Creative Commons, כללי האי פירסום מחייבים אותנו גם להמנע משימוש בסמלים מסחריים רשומים.

 • אין להציג לוגו או סמל מסחרי רשום אחר, אלא אם כן הוא מופיע כחלק מתמונה שאינה מוגנת (למשל צילום של מוצר).
 • אין להציג תמונות המציגות מוצרים או שרותים, הלקוחות מתוך חומר פירסומי רשמי, אתרי אינטרנט של חברות וכדומה.
  טיפ: הדרך הטובה ביותר להבטיח שמירה על כללים אלו היא להשתמש בתמונות שצילמתם בעצמכם.

שמירה על איזוןלעריכה

בעת כתיבת ביקורת צרכנית, ישירה או השוואתית, יש לשמור על נימה ענינית ומאוזנת. גם אם דעתכם היא נחרצת לחיוב או לשלילה, נסו למקד אותה סביב ענינו של קהל היעד שאתם מיצגים. באופן כזה, ניתן יהיה לשלב את דעתכם עם דעות שונות ממנה וליצור תמונה מאוזנת.

חוק פמפרלעריכה

אבא של פמפר, הארנבון הקטן מ-"במבי" תמיד אמר לו: "אם אין לך משהו נחמד להגיד, עדיף שלא תגיד שום דבר" ובמדינות אי הפירסום של קניקי יש הגיון לאמץ כלל דומה. הכוונה היא שאם אתם יוזמים כתיבת דף סקירה על מוצר או שרות מסויים, עדיף שזה יהיה משהו שהדעה הכללית שלכם עליו היא חיובית. כמובן שמותר ואפילו רצוי שבסקירה תופיע גם התייחסות לצדדים הפחות מוצלחים של המוצר או השרות הנסקר אבל בבקשה אל תכנסו לכאן כדי לשפוך חמתכם על דברים שאתם לא אוהבים (מלבד כמובן מקרים יוצאי דופן שראויים לעמוד הקלון).

ישנן שתי סיבות מדוע כדאי לאמץ את חוק פמפר. הראשונה היא שבאופן כזה אנחנו שומרים על אווירה נעימה וחיובית ומונעים את הפיכתו של קניקי לזירת התגוששות בין חסידים ואויבים של מוצרים ושרותים שונים. הסיבה השנייה והמתוחכמת יותר היא שזה עוזר לנו למנוע פירסום סמוי באופן הבא: אם יצרנים או ספקים שונים יכנסו לפה ויפרגנו לעצמם ביקורת אוהדת אך לא מציאותית, התגובה הראוייה של המשתמשים צריכה להיות "איזון" הביקורת תוך הדגשת הצדדים השליליים של המוצר או השרות הנסקר. באופן כזה, תתקבל התוצאה הבאה:

 • מוצרים ושרותים שאנחנו הצרכנים מרוצים מהם, יקבלו סקירות בנימה כללית חיובית
 • מוצרים ושרותים שאנחנו לא מרוצים מהם, פשוט לא יופיעו פה
 • מוצרים ושרותים שנכתבה עליהם ביקורת מגמתית על ידי גורמים אינטרסנטים, יזכו לאיזון שיבהיר לגורם היוזם שהיה עדיף שישתוק.

כסף זה לא הענייןלעריכה

יש להמנע מציון מפורש של מחירים, אחוזי הנחה וכדומה, וזאת ממספר טעמים:

 • מידע על מחירים, מבצעי הנחה וכדומה המובא מטעם היצרנים או הספקים נוטה להיות מטעה. במיוחד שמנו לעצמנו למטרה להלחם בתופעת ה-"החל מ-" וה-"בלבד" למיניהם, וכמובן גם בתופעת ה-"99 אגורות".
 • המחיר של מוצרים ושרותים רבים נתון למיקוח יותר ממה שאנו נוטים לשער. חשוב להבין ש-"מחירים מומלצים" למיניהם נוטים להפוך למחירי מינימום.
 • ציון מחיר מפורש נוטה להפוך את המחיר לגורם משפיע מדי במסגרת השיקולים הצרכניים. זו הסיבה שגורמים מסחריים נוטים להדגיש אותו מעבר לדברים אחרים. לפעמים כדאי לשלם קצת יותר כדי לקבל הרבה יותר

כמובן שהמחיר הוא שיקול חשוב בכל קניה ולכן, במקרים שבהם הדבר רלוונטי אפשר לציין סדר גודל של מחיר או סימן מוסכם המציין אותו (כמו למשל קבוצת שווי המס של מכוניות וכדומה).

אנחנו לא דפי זהבלעריכה

 • יש להמנע ככל האפשר מציון כתובות, מספרי טלפון או כל אמצעי קשר אחר של גורמי מכירה ספציפיים.
 • במידה ומדובר במוצר, שרות או מותג המזוהה עם גורם מכירה ספציפי (כמו למשל, רשת בתי מלון), מותר לציין אמצעי קשר אחד מרכזי של גורם המכירה הזה, כמו אתר אינטרנט, טלפון 1-800 וכדומה.
 • אין להפנות על ידי לינק או בכל דרך אחרת לאתרי מכירה באינטרנט או אתרי מכרזים וכדומה.

ראו גםלעריכה