FANDOM


יש לנו ארץ נהדרת ויש לנו עם נפלא. נכון. אבל כשזה מגיע לצרכנות, יש לנו עוד הרבה מקום לשיפור. הכלכלה הישראלית, למרות צעדים משמעותיים שהיא עשתה בכיוון הנכון בשנים האחרונות, עדיין סובלת מריכוזיות יתר, חוסר תחרותיות ובעיקר הצע שאינו מגוון דיו בתחומים רבים. כתוצאה מכך, עדיין קל מדי ליצרנים וספקי שרותים בישראל לדחוף לנו בכח את מה שנוח להם לייצר, או לשרת אותנו בהתאם לנוחותם ושרירות ליבם.

השינויים המתרחשים בישראל ברמת המאקרו הם איטיים מטבעם, והגורמים (או התרוצים) לכך ידועים. קניקי איננה מתיימרת לחולל שינוי ברמה הזאת. איננו מחפשים מהפכות אלא התמודדות טובה יותר עם המצב הקיים. אנו מאמינים כי צרכנות טובה יותר מתחילה בשינוי במודעותם של הצרכנים וביכולתם להסתכל על הדברים כפי שהם, ולא כפי שהם מוצגים בפרסומות נוצצות בטלוויזיה או בסיסמאות של שלטי חוצות.

שיווק הנו תהליך קוגניטיבי המבוסס על יצירת הכרה משותפת והדדית של ספקים וצרכנים בדבר מה שיש לעשות על מנת לענות על צרכים מסויימים. מהגדרה זו נובע כי לשני הצדדים יש יכולת להשפיע על התהליך, ובמידה שהם אכן פועלים בצורה מאוזנת והרמונית כולם יוצאים נשכרים. השאלה הנשאלת אם כן היא מדוע במקרים כה רבים מסתיים התהליך ההדדי הזה במפח נפש? הסיבה, לטענתנו, היא שצד אחד אינו פעיל מספיק במילוי חלקו בתהליך. בעוד שהספקים משקיעים זמן ומשאבים רבים בביצוע חלקם בתהליך השיווקי,

"אנחנו הצרכנים נוטים לאמץ תפישה כאילו שיווק המוצר הוא חלק מהמוצר עצמו ולכן גם משהו שהוא באחריות הספקים בלבד. גישה זו הנה מוטעית."

אנחנו הצרכנים נוטים לאמץ תפישה כאילו שיווק המוצר הוא חלק מהמוצר עצמו ולכן גם משהו שהוא באחריות הספקים בלבד. גישה זו הנה מוטעית. אין כל הגיון בכך שיפתו אותנו לקנות מוצרים נחותים במחיר מופרז - כאשר חלק מהמחיר המופרז הזה נובע מהשקעה ראוותנית בשיווק אגרסיבי מדי של המוצר! חשבו על זה לרגע - מדוע אנו משלימים למשל עם התופעה ההולכת ומתרחבת של צילום פרסומות לחברות ישראליות במקומות אקזוטיים בחו"ל? האם לא היה עדיף שנעביר מסר לאותן חברות כי היה עדיף שישקיעו את הכסף הזה בשיפור איכות המוצר או בהורדת מחירו, או לכל הפחות היו מוציאים אותו בארץ?

צרכנות מיודעת אינה רק עניין של תועלת אישית (למרות שהיא בהחלט גם זה). צרכנות מיודעת היא גם כלי רב עוצמה ליצירת שינוי חברתי באמצעים דמוקרטיים ובלתי אלימים. "כסף מסובב את העולם", כמו שאומר השיר ולכן הכח שניתן לנו כאזרחים בחברה קפיטליסטית להניע את הכסף ולשלוט בחלוקתו הוא כח חברתי מרכזי. הבעיה היא שלא תמיד אנו עושים שימוש בכח הזה, ותחת זאת אנו מחכים שהשלטון "יעשה משהו". אבל השלטון אינו יכול לעשות דבר אם מעשיו אינם מעוררים את האזרחים לפעולה! גם אם נניח שבממשלה יושבים אנשים מלאי כוונות טובות שכל רצונם הוא לפתח ולטפח את הכלכלה והחברה בישראל, לפעול לצמצום הפערים הכלכליים ולריפוי שאר החוליים של המשק הישראלי, הרי שכל מה שהם יכולים לעשות הוא לפעול במישור הטכני. לקבוע ריבית גבוהה או נמוכה יותר, להעלות או להוריד מיסים, ולקבוע סולם עדיפויות כזה או אחר. כל אלו הם דברים חשובים כמובן, אבל פעולות הממשלה אינן יכולות כשלעצמן לשנות את התרבות הכלכלית בישראל ובעיקר את התפישה הרווחת בה שמיעוט של בעלי אמצעים מסוגל לקבוע את כללי המשחק עבור ההמונים שהם אולי עשירים פחות אבל מהווים קבוצה גדולה ומגוונת הרבה יותר.

קניקי בהחלט מקווה להיות גורם מרכזי ביצירת שינוי חברתי כזה. ללא מהפכות גדולות וכמעט מבלי להזדקק לצעדים קיצוניים כלשהם (מלבד במקרים נדירים כמו אלה שבהם נדרש חרם צרכני), אנו מקווים להראות לציבור הישראלי כי יש ביכולתו להתארגן באופן בלתי פורמלי על מנת לנצל את הכח הנתון בידינו כצרכנים כדי להשפיע על פני החברה בישראל - החברה שהיא למעשה אנחנו עצמנו.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

ברחבי אתר Wikia

ויקי אקראית