FANDOM


מזה זמן מה, מתקיים ויכוח ער בין בעלי הויקים ב-Wikia בנוגע לצורך ולאופן השימוש בעורך ויזואלי (WYSIWG) באתרי הויקי. בבסיס המחלוקת נמצאת העובדה כי הפעלת העורך הויזואלי מסבכת את השימוש באפשרויות שונות של הויקי, כמו ציור טבלאות, הכנסת תמונות, ובעיקר קריאה למאקרוס והרחבות. אני באופן אישי נוטה להיות אף קיצוני יותר ולומר שהשימוש בעורך הויזואלי מסבך ומסרבל את כל הכתיבה בויקי - לי באופן אישי הרבה יותר קל לתקתק שלושה גרשים כדי לפתוח הדגשה מאשר לזוז עם העכבר לכפתור שבוחר את האופציה של כתב מודגש.

נראה שגם המצדדים בשימוש בעורך ויזואלי, מסכימים כי קיימת בעייה. שפת הייצוג של המדיהויקי היא פשוטה אך רבת עוצמה, ולשימוש בה יש יתרונות רבים על פני מה שמציע עורך ויזואלי. אולם המצדדים טוענים כי רוב משתמשי המחשב בימינו רגילים עד כדי כך לעורך ויזואלי, שכתיבה בכל צורה אחרת, גם אם היא מהירה ויעילה יותר לאחר שמתרגלים אליה, תרתיע אותם מלהשתמש בויקי.

עד לפני זמן לא רב, נטיתי להסכים במידה רבה עם הגישה הזאת, ובתור מי שמחפש תמיד את דרך האמצע, ניסיתי למצוא גישה מפשרת שמבוססת על הרעיון שיש לאפשר למשתמשים המתוחכמים יותר לבנות את המסגרת המורכבת של הדפים, כולל טבלאות, מאקרוס וכדומה, אבל עדיין לאפשר למשתמשים פחות מתוחכמים ללחוץ על קישורי "עריכה" ולקבל את האפשרות להכניס את טקסט התוכן עצמו באמצעות עורך ויזואלי. לאחר מאמצים רבים הצלחתי לבנות מאקרוס שונים שמאפשרים להשיג את המטרה האמורה, אם כי לא בצורה מושלמת, אבל עדיין הסירבול העודף נפעל רובו ככולו על המשתמשים המתוחכמים.

אבל כשהצעתי את הגישה הזאת במסגרת הדיון בפורום של ויקיה על השימוש בעורך הויזואלי, קיבלתי תגובה ששינתה את גישתי לחלוטין. אם לתמצת את מה שנאמר בה, המגיב תהה למה שהמתשמשים המתוחכמים יסכימו לעבוד יותר קשה רק בשביל שהמשתמשים הפשוטים יוכלו להתבצר בבורותם.

התשובה הזאת החזירה אותי להתחלה ולסיבה היסודית שבגללה אני כל כך אוהב את הרעיון של הויקי. זה התחיל בעצם לפני לא מעט שנים, עוד אפילו לפני שידעתי שקוראים לזה ויקי. ישבתי בארוחת צהריים עם המנהל שלי באותם ימים וגלגלתי אתו את הרעיון של הקמת מאגר ידע משותף לכל העובדים במחלקה. המנהל שלי אמר שזה רעיון לא רע אבל יש אתו רק בעיה אחת והיא שהוא לא יודע איך הוא יתגמל את העובדים על תרומתם למאגר. זמן לא רב אחרי זה, החברה אכן הכניסה לשימוש את אחת מתוכנות הויקי הראשונות שפותחו, אבל קשה להגיד שזה היה מהלך מוצלח, כנראה בין היתר בגלל שאותו מנהל צדק. ללא תגמול ברור ומספק, העובדים לא טרחו במיוחד לבנות ולתחזק את המאגר. זה לא שהוא היה ריק לחלוטין, אבל התכנים בו בשום אופן לא היו מספקים.

עם הזמן והעיסוק שלי בנושא הבנתי שהסוד להצלחה של ויקי, או כל מאגר ידע משותף, הוא שיהיה קל וטבעי ככל הניתן למשתמשים לבטא את הידע שלהם באמצעות התרומה למאגר. הדרך ליצירת מצב כזה איננה בהכרח על ידי יצירת כלי שהכתיבה בו היא הקלה ביותר במובן של כתיבה גרידא (כפי שמציע עורך גרפי) אלא ליצירת כלי שמאפשר בצורה הקלה ביותר לבטא ידע במובן הדידקטי. כך למשל צריך להיות קל מאוד להוסיף קישורים, הערות שוליים, תרשימים ואמצעי המחשה אחרים.

לכן כשנפגשתי לראשונה עם הויקפדיה הבנתי מיד שזהו זה! כלומר שג'ימבו וולס מצא את שפת הייצוג המושלמת עבור ויקי. שפה פשוטה וקלה, ללא תגיות HTML ושאר סיבוכים דומים, שכל אחד יכול ללמוד במהירות לנצל את כל היכולות שלה. היופי בשפת הייצוג הזאת הוא שהיא הופכת את הכתיבה בויקי למשהו שדומה הרבה יותר לפעולה דידקטית - העברת שיעור או הרצאה בפני קהל - מאשר לכתיבת טקסט, משום שהכותב משתמש במחוות שונות המשולבות לתוך הכתיבה עצמה כדי להמחיש את דבריו, בדומה לאופן שבו שפת גוף או שימוש בשקפים מסייעים למרצה. צורת פעולה זו היא חלק מהתפישה האינטראקטיבית של הויקי ומבטאת אותה אפילו בשלב שבו אדם אחד כותב את הטקסט שלו. היא גורמת לכותב "לחשוב אינטראקטיבי" - והרי זה מה שהעיקרון של הויקי בא לבטא מלכתחילה.

לאור האמור לעיל, אין בכוונתי לשלב כרגע אפשרות של עורך ויזואלי ב-"קוויש", שכן מלכתחילה, חלק מהסיבות שבחרתי במדיום של ויקי נובעות מהעקרונות שתארתי למעלה, שאפשר לכנות אותם WIKIWYG - What I know is what you get, כלומר הרצון לאפשר לכותבים לבטא את הידע שלהם בנוגע לנושאי כתיבתם, ולאתגר אותם "לחשוב אינטראקטיבי". לגרום לאנשים לכתוב פה למרות זאת - או אפילו בגלל זאת, זו המטרה שהצבתי לעצמי כשהקמתי את "קוויש". מטרה לא קלה שההתקדמות לקראתה היא איטית באופן מתסכל, אבל זו המטרה למרות הכל.

הקוראים מוזמנים לקרוא את המדריך לכתיבה אפקטיבית בויקי כדי לראות איך להפיק עבור עצמם וקהל היעד שלהם את המיטב מכתיבת WIKIWYG ב-"קוויש".

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

ברחבי אתר Wikia

ויקי אקראית